MAE - návod 1. část

banner-afo-anglictina-w001.png

Sledujte video

..

Co byste měli vědět o zrychleném učení

Budete chytřejší za 30 minut

Jaký je rychlý a hlavně chytrý způsob naučení se libovolného jazyka? Jak dosáhnout toho, co si přejete? Jak budete číst následující řádky, tak budete moci přemýšlet stále chytřeji než ti, kteří uvěřili, že “učení je mučení”. Stačí si položit pár jednoduchých otázek. Kolik hodin výuky na téma “Jak se učit” jste Vy nebo další lidé ve škole měli? Moje představa je, že kdyby na základní škole byla 1 hodina ročně věnována předmětu “Jak se učit”, tak by to za celou dobu znamenalo alespoň 8 hodin výuky jednomu z nejdůležitějších předmětů v životě. Faktem je to, že většina, a tím myslím cca 98% absolventů základních i vyšších škol, nezískala víc než pár vět obsahujících stupidní instrukce “Učte se.”, “Soustřeďujte se!” Vzniká zdánlivě začarovaný kruh. Rodiče křičí na děti “Uč se!”, “Soustřeď se!” Učitelé si stěžují, že se žáci nesoustřeďují. Nikdo se nezamyslí nad tím, že vlastně neví jak přesně na “to” přestože všichni chodili do školy, která by to měla mít jako hlavní osu své náplně. 

Dávejte pozor, já jsem pan herec!
Je to podobně nesmyslné, jakoby herci požadovali od diváků, aby se soustředili na jejich představení. Podobně jako herec musí použít veškerý um na zaujetí diváků, stejně i učitel je zodpovědný za to, že motivuje k soustředění a zapamatování. 

Co je jednou z klíčových příčin takového podivného chování učitelů? Jako psychoterapeut, ke kterému chodí studenti a zoufalí rodiče s “neučícími se dětmi” vím, že příčiny jsou takřka vždy jinde než v “slabých žácích”. Jedna z hlavních se skrývá v předpokladu učitelů, že “Učení je pro každého stejné jako pro ně”. Jinými slovy “Podle sebe, soudím tebe.”, “Když to tak šlo mně, tak tobě taky.“, Když jsem se to tak musel naučit já, tak oni taky.” 

Není to nehorázná drzost těch, kteří aniž vysvětlí jak se učit, pak známkují a programují mnoho let děti a studenty? Možná je to o tom, že i učitelé jsou “oběti” systému, kde se na pedagogických školách neučí učit, ale učí a šprtají se látku, kterou budou víceméně papouškovat. 

Tento materiál a doprovodný návod k Magická angličtina Extra vznikal na základě zkušeností předních světových expertů na poli psychologie, kteří se snaží tento paradox odstranit. Pomalost změn v celosvětovém měřítku je dána náročností na “nové” učitele, kteří se stanou herci zodpovědnými za pozornost, zaujetí a nadšení studentů. Problémem je také to, že takovým učitelským hvězdám začnou “kolegové” házet klacky pod nohy. 

Proč se to běžně nepoužívá?

Jakmile někdo začne být úspěšný, tak mu to ti “normální” nedarují.Nedávno do psychoterapeutické poradny přišel klučina, který dostává ve škole čtyřky. Moc se mu zpočátku o škole povídat nechtělo. Provedl jsem ho jen zlomkem postupu uvedeného ve své eKnize "Superpaměť 2". Nejdříve paměťový test. Více než osmkrát si pročetl 3 řádky textu a vyslovoval si je opakovaně. Přesto pak měl problém si to alespoň z 60% vybavit. Pak jsem mu vysvětlil hravou formou kousek z eKnihy a on se začal usmívat. Jen o necelou hodinu později si pamatoval skoro 4 x více než na začátku a jen po dvojím zopakování. To vše bez biflování. Pár informací mu zvýšilo paměťový kvocient! Nikdo z učitelů toho předtím nebyl schopen a jen nad ním lámali hůl. Šťastný konec? Nikoliv. Problém! Spolužáci se mu začali posmívat, že je šprt! A myslíte si, že se ho paní učitelka zeptala na to, jak to dokázal, aby to využila i u dalších? Samozřejmě, že ne.Učitelé se nezabývají odhalováním toho, co pomáhá si pamatovat a tak se ani jejich žáci nezabývají odhalováním úspěchu. 

Mnoho lidí se bude vysmívat jakýmkoli názvům zrychleného učení, superlearning, sugestopedie. Nemohu jim to mít za zlé. Vždyť s čím se setkali? Jen s učiteli, kteří sami nebyli učeni jak učit. 

Odmítání úspěchu je lidem vlastní a vyskytuje se v různých oborech. Dr. Semmelweis byl rakouský lékař pracující v porodnictví, který se zabýval zkoumáním příčin epidemie horečky omladnic v nemocnicích. Vyslovil teorii, že tuto nemoc přenáší sami lékaři při vyšetření a rození, stanovil hygienické zásady, jak epidemii potlačit. I přes úspěšné ověření pravdivosti se setkal s prudkým odporem kolegů, kteří odmítali připustit, že by za smrtí pacientek mohli stát oni sami. Profesor Michaelis Semmelweisovy postupy ověřil a následně spáchal sebevraždu, protože mezi ženami, které u něj předtím po porodu zemřely na horečku omladnic byla i jeho neteř. Ignác Semmelweis, nazývaný “zachránce matek” se řadí mezi nejvýznamnější lékaře 19. století.

Stejně tak je mnohými odmítáno zrychlené učení, protože přiznání fungování metod superlearningu, sugestopedie, a řady dalších by znamenalo, že představitelé na poli vzdělávání se mýlí a řídí dávno překonanými metodami.

Máte-li však otevřenou mysl a budete-li promýšlet zde na stránkách MAE uvedené, můžete snadno zrychlit proces učení

 

Pokračování návodu část 2 
Zpátky na návod - přehled částí

anglictina-kurz-300x300.gif
anglictina-kurz-120x600.gif

NOVINKY

POZOR

Vzhledem k vývoji byla MAE (vzniklá 2009) nahrazena on-line kurzem angličtiny pro samouky pod názvem Anglicky Fantasticky,
který je možné příležitostně koupit registrovaným na stránce 

http://anglickyfantasticky.cz/ 

případně nás kontaktujte viz eshop www.cetros.cz

(Přestože Anglicky Fantasticky patří mezi světově nejvyspělejší trénink, stránky Magická angličtina extra zde zatím ponechávám pro ty, kteří MAE vlastní a používají.)