Mindysl a headlava

od Libor Činka
(Praha)

Mindysl a headlava - nový způsob hravého učení slovíček
(c) 2011, Libor Činka

Podívejte se, kde ve vaší blízkosti jsou dveře, kde jsou schody, kde je kuchyně, kde je na chleba kráječ, kde je polštář, kde si dáte spánek. Opravdu to udělejte, prosím. Je to klíčové podobně jako vědět jaké klíče otevírají jaké dveře. Teď otevřete svou hlavu a začněte z ní vytahovat někde v koutku skrčenou kreativitu z Vašeho dětství. Vytáhněte jí na světlo a vězte, že pro zapamatování je lepší než mozková polokoule vlevo. Ta napravo je pravá.

Uvažujte o tom jak si zapamatovat následujících 12 slovíček. Umíte-li je, jak byste je mohli naučit třeba děti?

cutter = kráječ
door = dveře
keys = klíče
kitchen = kuchyně
head = hlava
left = levý
pillow = polštář
please = prosím
sleep = spánek
stairs = schody
sweet = sladký
water = voda

Jak byste si je mohli zapamatovat? (předpokládejme pro účely tréninku, že je neznáte)

I pokud jste se učili zcela jiné jazyky, tak se Vám tato slovíčka budou lépe pamatovat, když jsou dané do vhodných skupin. Pokud se učíte ze seznamů ve slovníčcích, kde nejsou psychologicky promyšlené skupiny - což nikde nejsou v takové kvalitě jako v učebnici Magická angličtina Extra či Anglická gramatika Bezbolestně i pro blondýnky, tak z jiných materiálů je to mnohonásobně těžší, tedy delší a proto dražší.

Všimněte si, co se začne dít, když se i jen trošku soustředíte.

Čeho jste si všimli? Proč se lépe pamatují?

A kdo znáte jejich výslovnost, tak k tomu můžete dodat, co?

Toto je mini lekce pro pochopení jak zapojovat myšlení, lidskou mysl pro zapamatování. Opravdu je klíčové, abyste začali používat více smysly. Když použijete zrak, tak si můžete všimnout vizuální podobnosti zejména začáteční písmena jsou většinou stejná.

Použijete-li sluch, tak si proto můžete všimnout i audio podobnosti při výslovnosti.

Opravdu zapojte svou "headlavu". Vynechejte dočasně Váš "leftevý" mozek. Je to klíčové pro otevření paměťových možností stejně jako jsou "keyslíče" důležité pro otevření "doorveří". Budete pak moci stoupat nahoru po "stairchodech" tvořivé inteligence. Klidně si předtím skočte do "kitchenuchyně" a dejte si sklenici "waterody". Ta, zejména je-li čistá, je důležitá pro Váš mozek. Navíc budete mít čistou "mindysl" Pak si dejte pod "headlavu" měkký "pillowolštář" a sněte či spěte. "Sleepánek" je důležitý pro ukotvení v dlouhodobé paměti a tak se učte s lehkostí i těsně před spaním. Anebo si dejte alespoň dvaceti minutového šlofíka. "Pleaserosím" udělejte to, a začnete to oceňovat. "Sweetladký" "sleepánek". Dobrou "nightoc".

(c) 2011, Libor Činka
Je zakázáno kopírování, používání a šíření tohoto textu a informací z eKnih, knih a produktů Libora Činky bez písemného souhlasu. Zákaz platí pro jakoukoli formu šíření v audio, video či jiné podobě. Nejjednodušší způsob je vždy se domluvit.

* * * * * * *

Uvítáme Vaše komentáře k tomuto textu tím více, čím více jste se do něj hravě ponořili. Pište do Comments.

Klikněte zde, abyste mohli poslat komentář

Připojte se a pište své vlastní stránky! Je to snadné. Jak? Jednoduše klikněte zde pro návrat do << INVITATION_TITLE >>.

anglictina-kurz-300x300.gif
anglictina-kurz-120x600.gif

NOVINKY

POZOR

Vzhledem k vývoji byla MAE (vzniklá 2009) nahrazena on-line kurzem angličtiny pro samouky pod názvem Anglicky Fantasticky,
který je možné příležitostně koupit registrovaným na stránce 

http://anglickyfantasticky.cz/ 

případně nás kontaktujte viz eshop www.cetros.cz

(Přestože Anglicky Fantasticky patří mezi světově nejvyspělejší trénink, stránky Magická angličtina extra zde zatím ponechávám pro ty, kteří MAE vlastní a používají.)