Angličtina a 2,5 leté dítě

od Alena Hipska
(Chomutov,ČR)

Vážený pane Činka,
dovoluji si Vás a prosím Vás o radu.
Mám 2,5 letého chlapečka a 8 letého. Starší chodí do druhé třídy mladší půjde v září do školky.
Chtěla by jsem mladšího dopoledne každý den začít učit angličtinu formou hry. A později, až půjde do školky a bude v dostatečném kontaktu s českým jazykem, mluvit na obě děti doma anglicky. Starší už pozná rozdíl mezi aj a čj,ale jak je to s tím malinkým, nebude mít zamotanou hlavičku když na něj najednou začnu mluvit jen anglicky.
Ještě podotknu, že mladší zatím nemluví svou mateřštinou-češtinou, tak bravurně jako některé děti, ale foniatrička nenašla žádný problém, je to chytrý chlapeček. Každé dítě je jiné.
Já jsem studovala v USA, teď mám angličtinu nadále ve škole a díky dobrému sluchu perfektní přízvuk,z toho důvodu si na to troufám.
Ještě na závěr,na malého jsem nemluvila anglicky od narození, protože jsem jej vychovávala sama.
Věřím,že se mi od Vás dostane odpovědi.
Děkuji, s pozdravem Alena Hipská


Odpověď Libora Činky:

Dobrý den, paní Hipská,
osobně bych byl pro tom mluvit ještě asi 1,5 roku jen česky, předtím než začnete využívat angličtinu. Ale protože máte nikoli jedno, ale dvě děti, tak se to dá asi těžko odseparovat. Takže z toho spíš udělejte hru na tajný jazyk, s kterým budete mluvit s tím starším a mladší se sám ozve a buď po bráchovi nebo po Vás bude chtít odhalení. Udělejte z toho pohádku, příběh o jiných zemích plných dobrodružství. Děti jsou chytré, i když jejich chytrost dospělí nevnímají. A podvědomí je inteligentnější než vědomí. Co se zamotá, to se rozmotá nikoli vědomě, ale podvědomě, pokud je dostatek jazykových vzorů v okolí (nikoli gramatiky! Ta mimochodem dokáže zamotat hlavu i rodilému mluvčímu, protože gramatika má málo společného s živým jazykem. Co bylo dříve: mluvící lidé anebo bůh stvořil gramatiku? Děti mluví ještě než jdou do školy ve všech časech a aniž znají gramatiku.)

Hodně úspěchu Vám přeje
Libor Činka
P. S.
Dejte časem vědět.

Klikněte zde, abyste mohli poslat komentář

Připojte se a pište své vlastní stránky! Je to snadné. Jak? Jednoduše klikněte zde pro návrat do << INVITATION_TITLE >>.

anglictina-kurz-300x300.gif
anglictina-kurz-120x600.gif

NOVINKY

POZOR

Vzhledem k vývoji byla MAE (vzniklá 2009) nahrazena on-line kurzem angličtiny pro samouky pod názvem Anglicky Fantasticky,
který je možné příležitostně koupit registrovaným na stránce 

http://anglickyfantasticky.cz/ 

případně nás kontaktujte viz eshop www.cetros.cz

(Přestože Anglicky Fantasticky patří mezi světově nejvyspělejší trénink, stránky Magická angličtina extra zde zatím ponechávám pro ty, kteří MAE vlastní a používají.)